Якщо ваш будинок знаходиться далеко від централізованої системи каналізації, доведеться шукати альтернативні способи відведення рідких побутових відходів.
Найбільш простий варіант – вигрібна яма, на ділянці організувати яку своїми руками не складе труднощів, якщо підійти до вирішення цієї задачі обдумано та скрупульозно. Справді, така конструкція проста і дешева у побудові.
Для спорудження зливної криниці найкраще застосовувати залізобетонні кільця. Вони легко укладаються одне на інше і просідають у землю під своєю вагою.
Пристрій вигрібної ями
Призначення каналізаційного колодязя – збирання та переробка рідких побутових відходів. Він є резервуар, у якому брудні стоки поділяється на дві фракції – тверду і освітлену.
Перша частина падає на дно і обробляється анаеробними бактеріями. В результаті виходить мул. Цей осад після дії бактерій містить шкідливі організми. Тому застосовувати його як добрива заборонено.
Отримана в результаті освітлена чиста рідина відводиться у ґрунт.
Будівництво вигрібних ям рекомендується здійснювати з використанням бетонних кілець. Вони надійні та довговічні в порівнянні з альтернативними матеріалами: цеглою, автомобільними покришками, пластиковими або металевими бочками.
На відміну від них бетон не гниє, не розвалюється з часом, відрізняється підвищеною стійкістю до руху ґрунту.
З іншого боку, вигрібна яма з кілець ЗБ, порівняно з іншими матеріалами, вимагатиме залучення вантажопідйомної техніки. Типове бетонне коло КС-10-9 важить 640 кг. Тому для монтажу відстійника з кілець доведеться наймати спеціалістів.
Види вигрібних ям
Ємності для збирання рідких побутових відходів поділяються згідно з конструктивним виконанням. Вони можуть бути з дном, без дна та у форматі септика. Останні є найскладнішими системами, проте їх ефективність вища.
Ще такі відстійники є максимально безпечними для довкілля та забезпечують краще освітлення рідини.
Розглянемо докладніше види каналізаційних колодязів:
- Вигрібна яма без дна. Також вона називається поглинальною. Найпростіший і найдешевший варіант, часто застосовується на дачних ділянках. Такий відстійник простий в експлуатації і не вимагає спеціальних заходів обслуговування, крім регулярного очищення.
По суті це самостійно викопана криниця у відповідному місці, відстань від якої до житла та питних джерел витримана згідно з нормативною документацією. Конструкція цього типу може швидко наповнюватися стоками, замулюватися, а взимку її вміст часто замерзає.
Ще вигрібна яма з бетонних кілець без дна, якщо її правильно не облаштувати, несе екологічну шкоду ґрунтовим водам та навколишньому середовищу загалом. Щоб підвищити безпеку для природи, необхідно створити внизу колектора фільтраційну посипку з гравію або щебеню. Такий варіант каналізаційної криниці рекомендується для дачних будинків, де низька інтенсивність наповнення стічними водами. - Вигрібна яма з кілець з дном. Ще вона називається накопичувальною. Рекомендується для заміських котеджів, де мешканці проживають упродовж тривалого часу, наприклад, все літо. Така конструкція більш серйозна, її стінки викладаються з цегли або бетонних кіл, а низ – заливається цементом або туди укладається спеціальне залізобетонне кільце з дном (КСД).
Переваги даного колодязя полягають у високій герметичності, оскільки шви між ЗБ-колами обробляються розчином і меншою мірою шкоди навколишнього середовища. Відсутній і характерний неприємний запах стоків на прилеглій території.
У відстійнику з дном освітлена рідина накопичується на поверхні і після відкачується насосом, а бруд осідає вниз. З іншого боку, така каналізаційна криниця вимагає більше догляду, частого очищення та ремонту, адже шар цементу згодом приходить у непридатність і кришиться, внаслідок чого всередину потрапляють ґрунтові води. - Септик для вигрібних ям. У цьому випадку очищена вода самопливом переливається в окремий очищений. Даний варіант найкраще підходить для приватних будинків у межах міста, в яких проживає кілька осіб.
Ключова функція такої споруди – максимальне очищення рідких побутових відходів перед їх потраплянням у ґрунт. У порівнянні з іншими видами каналізаційних колодязів ефективність освітлення стічних вод у септика найбільш висока.
Причина цього у конструкції колектора. Він облаштовується із двох і більше фільтраційних резервуарів. У них рідкі відходи спочатку збираються, потім відстоюються і обробляються за допомогою біопрепаратів. Розміри септиків варіюються у широкому спектрі, виходячи з кількості користувачів та часу фільтрації стічних вод.
Переваги септика для вигрібних ям
- Не потрібнорегулярне очищення, оскільки відходи практично повністю розкладаються та виводяться у глибокі шари ґрунту. Мул і механічні забруднювачі в такому колодязі можуть накопичуватися, але допомога асенізатора, як правило, знадобиться вам раз на 3-4 роки.
- Така вигрібна яма, під ключ якщо вона зроблена якісно, не виділяє неприємного запаху, оскільки забезпечується вентиляційною системою.
- Знижується ризик забруднення навколишнього середовища, тому що стічні води проходять якісне очищення в кожному із резервуарів септика.
- Тривалість експлуатації. Якщо організувати колектори з бетонних кілець, вони прослужать не одному поколінню мешканців.
Як правильно зробити вигрібну яму
Вивчивши характеристики кожного типу каналізаційних колодязів і вибравши відповідний варіант, користувач приступає до реалізації своїх ідей. І тут постає питання: як правильно зробити вигрібну яму?
Для початку необхідно вивчити норми розміщення очисних споруд на ділянці. Місце вибирається з урахуванням розосередження природних об’єктів та споруд.
Відповідно до СНиП викопувати колодязь можна в:
- 10-12 метрів від житлового будинку.
- 50 м від колодязя/свердловини.
- 30 м від водойми.
- 5 м до проїжджої частини.
- 3 м до дерев.
- 2 м до паркану.
Обсяг каналізаційного резервуара розраховується для накопичувальної та поглинальної конструкції за різними алгоритмами. У першому випадку, коли завдання колектора – збирати стічні відходи для подальшого відкачування асенізатором, його габарити розраховуються за такою формулою:
Vя = P•n•Vср
Vя – обсяг колодязя; P– періодичність відкачування; n-кількість проживаючих людей; Vср – середньодобове споживання води. Розглянемо з прикладу. У будинку проживає 5 осіб, які витрачають за добу 180 літрів води, а відстійник очищається раз на 10 днів. Разом отримуємо: Vя = 10 • 5 • 180 = 9 кубометрів.
Якщо ви вирішили побудувати колектор поглинального типу, він розраховується за такою формулою:
Vя = 3•n•Vср
3 – кількість днів, протягом яких стоки відстоюються.
Поглинальний септик заповнюється повільніше, ніж накопичувальний, зважаючи на часткове дренування рідини в грунт. У такому разі для сім’ї з 5 осіб, що витрачає 180 літрів води на добу, знадобиться: Vя = 3•5•180 = 2,7 метрів кубічних.
Коли вами будується вигрібна яма на дачі, відіграє роль та глибина котловану. Вона залежить від трьох факторів:
- Відстань до котеджу. Каналізаційна труба прокладається у землі під певним нахилом. Отже, чим далі відстійник розташовується від житла, тим глибше має бути.
- Технічні параметри асенізатора. Здебільшого такі машини здатні відкачувати нечистоти з глибини трохи більше 3 метрів.
- Рівень підземних вод. Від дна поглинального колектора до покладів ґрунтових вод має бути не менше 1 метра.
Чому зливна яма засмічена і що робити в такій ситуації
Якщо з септика своєчасно не йде вода, це свідчить про неправильне функціонування колектора. В результаті він замулюється і швидко заповнюється.
Засмічується зливальний резервуар найчастіше через сміття, тверді побутові відходи, що потрапили в каналізацію і жирні стоки. У такому випадку в колодязі довго стоїть вода, оскільки дренування порушено, і посилюється неприємний запах.
Ефективність експлуатації обумовлюється ретельно продуманою, правильно розрахованою конструкцією септика та своєчасним очищенням. Щоб вода не замерзала взимку, колектор потрібно добре утеплювати. Також слід правильно користуватися колодязем, не скидати туди сміття та ТПВ.
Якщо ж неприємність сталася, то найефективніший спосіб усунути її очистити септик самостійно. Зробити це за допомогою відра, лопати та інших підручних засобів можна, якщо у вас вигрібна яма без дна. Герметичний відстійник, як і септик, очищається за допомогою асенізатора, насоса (варіант своїми руками) або біопрепаратів (хімічних, бактеріально-ферментативних, нітратних окислювачів).
Вам потрібна якісна вигрібна яма під ключ у місті Київ? Компанія “ЗемПромБуд” пропонує надійні бетонні кільця під неї та надає послуги з облаштування каналізаційних колодязів на вигідних для клієнтів умовах.