Головна - Статті - Колодязь чи скважена?

Колодязь чи скважена?

Що краще?

Колодец с домиком

Підземні води бувають 3-х видів: артезіанські, грунтові і верховодка.

До поверхні землі найближче розташовується верховодка на глибині всього 2,5-5,5 м над водотривким пластом. Верховодка брудна, і її не використовують. Але є недобросовісні бригади, які дійшовши до верховодки зупиняють роботу. Колодязі з такою водою часто пересихають і вода там постійно брудна, з різними домішками.

Далі знаходяться грунтові води. Вони теж безнапірні і не змінюють свій рівень.

Останній водоносний шар - артезіанські води. Глибина їх розташування 75 м і більше. Вода там знаходиться між двома водотривкими шарами. Артезіанські води відносяться до напірних вод і при відкупорюванні вони піднімаються у скважині, виплескуючись на поверхню.

Ціни на буріння артезіанських свердловин можуть доходити до $ 5 - 7 тис. Тому такі скважини недоступні для більшості людей. Навіть якщо у вас є водопостачання, це не привід відмовлятися від свого колодязя або свердловини, адже часто буває так, що через велику кількість споживачів води не вистачає. До того ж не завжди вона буде чистою. Ну а якщо централізованої системи немає, то колодязь або свердловина буде одним можливим джерелом води.

Так що ж вибрати - колодязь або свердловину? Всі за і проти розглянемо далі. Вирішивши побудувати колодязь, треба дізнатися глибину залягання підземної води, її якість, обсяги води, а також характер порід. Така робота повинна здійснюватися тільки професіоналами, які знають свою справу. Такі породи (глина, пісок та ін.) знаходяться в товщі землі пластами і якщо пласт може віддавати воду при розтині шахтою, він водоносний. Такий пласт підстиляє водотривка порода: вона не пропускає воду і не віддає її. Підземна вода виникає за рахунок атмосферних опадів. Також колодязь харчується інфільтраційною водою, яка потрапляє в нього з неподалік розташованих водойм.

Щоб ваш колодязь прослужив вам довго, обов'язково очищайте дно від мулу мінімум один раз на 5 років. А якщо у вас свердловина, то регулярно включайте насос і відкачуйте воду. Це потрібно для того, щоб вода не заливалася. Проблеми зі свердловиною можуть виникнути взимку, так як після прокачування в шлангу залишається вода і при низьких температурах вона замерзає і може пошкодити шланг. Тоді потрібно виймати його разом з насосом і зливати воду. Але є і більш легкий метод зливу води. Потрібно зробити пару проколів в шлангу вище його з'єднання з насосом гарячою голкою. Тоді вода буде виливатися з шланга в свердловину, а отвори через невеликий розмір ніяк не вплинуть на напір води. В свердловині є ще один недолік - на відміну від колодязя вона не дасть вам абсолютно чисту воду.