Головна - Статті - Як викопати криницю на дачній ділянці своїми руками?

Як викопати криницю на дачній ділянці своїми руками?

Як викопати криницю на дачній ділянці своїми руками?

Господарі дачних ділянок доволі часто цікавляться, як підвести та налаштувати інженерні комунікації без сторонньої допомоги. Їхня головна мета – забезпечення дачної будівлі чистою водою та вирішити питання із водопостачанням, необхідним для вирішення побутових питань – поливу городу чи миття посуду. І кращий спосіб досягти цієї мети – запустити будівництво колодязя на дачі.

Звичайно, що ви завжди можете доручити цей процес професіоналам нашої компанії та отримати безперервне водопостачання. Але якщо ви хочете дізнатися всі тонкощі технології риття колодязя та реалізувати їх, тоді уважно читайте нашу статтю, в якій ми розповімо, як зробити криницю на дачі та підтримувати її функціонування. 

    Одразу скажемо, що викопати криницю своїми руками під силу кожному. Головне – уважно ознайомитися з рекомендаціями й чітко слідувати інструкції по самостійному копанню криниць, щоб зекономити час, сили та гроші.

    Але перед тим, як дізнатися, як копають криниці, давайте розберемося із теоретичним матеріалом – основним призначення цієї будови, їхніми видами та способами її влаштування.

Навіщо потрібна криниця?

Додаткові послугиЦе – споруда для підводу води. Однак воно використовується не тільки для подачі рідини, призначеної для поливу городу чи вирішення побутових питань, але й для фільтрації води. Найкращий варіант колодязя на дачі – той, в якому налагоджена система постачання рідини та її захисту від потрапляння ґрунтових вод, забруднень, сміття, яке є у землі.

    Якщо оцінювати копання криниці в цьому плані, то це – перший крок до облаштування комфорту, оскільки ви отримаєте чисту воду, яке підходить як для пиття, так й приготування їжі, але за умовою, що всі етапи й правила в облаштуванні криниці на дачі будуть виконані. 

    Перед тим, як самому викопати колодязь, слід перевірити наступні аспекти:

 • місце: вам потрібно обрати локацію, де ви встановите джерело із водою на території ділянки. Як правило, це місце, де залягають ґрунтові води, та визначити це можна, якщо використати спеціальні пристрої;
 • система каналізації: важливо дізнатися, як буде проходити утилізація ґрунтових вод без шкоди для оточуючих та ґрунту. Цей план можливо реалізувати за допомогою спеціальних фільтрів чи станцій;
 • технічне обслуговування основних систем: які методи будуть використовуватися для підтримки водного балансу у джерелі.

    Після цього варто перейти до наступного кроку – вибору криниці.

Групи й види криниць

    Перед тим, як побудувати криницю, необхідно зрозуміти, як вона влаштована – вивчити особливості матеріалу, із якого вона виготовлена, її тип та функціональну роль, щоб зробити правильний вибір.

    Є дві основні групи колодязів:

 • каналізаційні;
 • дренажні.

    І в кожній групі є певні власні категорії. Так, серед каналізаційних виокремлюють:

    1) Оглядові (інспекційні): вони використовуються для огляду та невідкладного ремонту системі виводу води, дозволяють швидко отримати доступ до певних комунікацій.

    В залежності від того, як майстри прокладають шлях до даного виду криниці, розрізняють:

 • лінійні (для рівних ділянок);
 • поворотні (для комунікацій, які міняють напрям);
 • вузлові (для місць, в яких поєднуються декілька ліній);
 • контрольні (для локацій, які поєднують інженерну мережу).

    Якщо ви хочете зробити колодязь своїми руками із цієї категорії, тоді обирайте лінійний тип, і тільки в окремих випадках – поворотний.

    2) Різнорівневі: вони встановлюються у місцях, де є суттєва різниця у рівнях розташування труб.

    Серед дренажних колодязів виокремлюють такі типи:

 • поворотний: використовується для очищення будь-яких засмічень за допомогою потужного потоку води;
 • поглинаючий: від потрібен для того, щоб запобігти попадання брудної води. У нього проста конструкція. Його діаметр – 1, 5 м, а сам він встановлюється на глибині – 2 метри. Порожній простір між його стінками та ґрунтом засипається дрібним будівничим матеріалом – щебенем чи мілкими цеглою, а потім застилається геотекстилем. На фінальній стадії влаштування колодязя, він повністю засипається ґрунтом, щоб він н виокремлювався над по верхньою. До речі він також використовується і як інструмент, що нейтралізує дощову воду;
 • видобувний: призначений для здобуття ґрунтових вод та їхнього виводу на поверхню. У нього майже така сама конструкція, як у поглинаючого, але наявні і суттєві відмінності. Наприклад, перед тим, як викопати колодязь самому цього типу, потрібно знати глибину розташування цієї конструкції. Як правило, вона складає більш, ніж два метри, щоб «джерело» точно дісталося до ґрунтових вод. Це головна вимога для тих, хто влаштував копку колодязів вручну, обравши видобувну криницю. 

Копання криниці: головні нюанси

    Перед тим, як копати криницю, слід врахувати важливий момент – наявність та кількість літрів води в джерелі буде напряму залежати від обраної локації, оскільки її наповнення відбувається за рахунок ґрунтових вод. Ми радимо рити колодязь подалі від забруднених місць, на дистанції не менш, ніж 25 метрів.

    Ще одна важлива характеристика, яку слід врахувати тим, хто цікавиться, як побудувати колодязь на дачі власноруч – глибина залягання ґрунтових вод. Знати цю інформацію потрібно хоча б для того, щоб розуміти, наскільки глибоку яму доведеться споруджувати.

    В такому випадку не буде зайвою консультація гідролога. Завдяки йому ви дізнаєтесь, на якому рівні краще всього встановити колодязь на дачі своїми руками. Всього їх три:

 • верхній рівень: сама поверхня ґрунту, де кількість води напряму залежить від того, як часто ллє дощ чи падає сніг. Слід враховувати, що на цьому рівні рідина доволі брудна, оскільки не встигає пройти очищення;
 • ґрунтові води: оптимальний варіант для криниці, але проблема в тому, що тиск води майже відсутній, й вам знадобиться встановити додаткові пристрої для забезпечення безперервного постачання води;
 • артезіанські води: найнижчий рівень, на якому вода пересувається під великим тиском, й сама «пробивається» на поверхню. Є лише один недолік – дійти до цього рівня, використовуючи підручні засоби, майже неможливо. Вам знадобиться спеціальне обладнання.

    До речі, кращою порою року для того, щоб встановити колодязь на ділянці вважається осінь. В цей час ґрунтові води спускаються доволі низько, й ви без проблем викопаєте шахту та встановите додаткові прилади для забезпечення ділянки водою.

Як вибрати та встановити колодязь?

    Ще один важливий фактор, який слід врахувати – технологія копки колодязів у різних умовах, оскільки цей процес є достатньою важким. Завдяки цій інформації ви дізнаєтесь, як правильно викопати криницю на різних видах ґрунту, використовуючи як підручні матеріали, так й спеціальне обладнання.

    Й для початку слід розібратися в конструкції споруди, а потім дізнатися, як правильно копати криницю різних видів. Враховуйте, що кожен екземпляр має такі складові:

 • наземна частина: вона використовується для декорування водного джерела. Зазвичай вона має кришку, яке запобігає попаданню сміття у воду;
 • ствол: підземна частина. Вона найдовша, складається із шахти, яка використовується для розділення ґрунтових вод та верхнього рівня землі;
 • видобувна частина: нижня частина шахти, яка служить для зібрання води. Вона має декілька модифікацій: неповна (конструкція не доторкається до водо упорного пласту, за рахунок цього вода поступає через стіни та дно), повна (опора конструкції фіксується на водо упорного пласті). 

    Тепер варто сказати декілька слів о видах колодязів, які підходять для дачної ділянки. Ми рекомендуємо обрати один із двох – шахтний чи буровий. Але перед тим, як вирити колодязь своїми руками або за допомогою спеціальної техніки, вивчить їхні особливості. 

 1. Бурові: надійні, практичні, довговічні. Вони мають мінімальний вплив на оточуючу середу. І, якщо ви не знаєте, як вирити криницю самому у мінімальний термін, обирайте цей тип колодязя. Для його встановлення вам потрібні спеціальні бури. Їх потрібно вкручувати у ґрунт до тих пір, поки порожнеча не заповниться водою, потім рідину нейтралізують й продовжують збільшувати глибину ями. Потім порожнеча укріплюється спеціальними трубами із метала. Копати колодязь такого типу варто не глибше, ніж 20 метрів.
 2. Шахтні: цей варіант підійде, якщо ви збираєтесь встановити джерело води на локації, де багато каменів. Але врахуйте, що на вас чекає достатній обсяг роботи. І, якщо ви хочете викопати колодязь на дачі своїми руками, як це роблять професіонали, вам доведеться використати не лише підручні матеріали, але й спецтехніку. Головна перевага монтажу цієї конструкції – проста технологія. Вам потрібно облаштувати яму на глибині 20-25 метрів, встановити шахту, а воду, яка поступає на різних рівнях, видаляти за допомогою відра. Якщо плануєте працювати на великій глибині, використовуйте спеціальну прилади, а дно колодязя засипати щебенем, стіни, як слід закріпити, щоб джерело прослужило, якомога довше.

    Після того, як ви вибрали прийнятний варіант, починайте будівництво колодязя на дачі. Тим паче, що ви вже знаєте, як викопати криницю та які інструменти задіяти.

Як укріпити колодязь?

    Щоб водне джерело прослужило декілька років, потрібно дізнатися не лише, як побудувати колодязь своїми руками, але й як його укріпити. Для цього вам знадобляться такі матеріали:

 • зруб із дерева: він створюється із окремих пластів діаметром 150 мм, й закріплюється по мірі поглиблення шахти;
 • бетонування: за допомогою опалубки шахта заливається бетоном. Потрібно, щоб один шар рідини затвердів, а потім додавати наступний;
 • залізобетонні кільці: цей метод підійде тим, хто хоче, щоб копання колодязя проходило на глибині, як 5 так й 25 метрів. Вам знадобляться спеціальні кільця. Перший «шар» слід опустити на саме дно, а на нього закріпляти наступні. Після того, як будувати криницю ви завершили, зацементуйте зазор поміж кільцями, а самісіньке дно засипайте гравієм, щоб забезпечити належну фільтрацію води;
 • цегла чи каміння: використовуючи ці матеріали, ви дізнаєтесь, як копають криницю професіонали, а також отримаєте надійну конструкцію, яка прослужить довгий час.

    Фінальний етап у влаштуванні криниці власноруч – утеплення. Для цього підійдуть такі матеріали, як пінополіуретан чи пенопостірол. Вони витримують вплив вологи, різкої зміни температурних режимів та інших чинників. Цей етап потрібен, щоб запобігти перемерзання води у джерелі та використовувати її весь рік. Це важливо у першу чергу тим, хто перебуває на ділянці як влітку, так й взимку. 

    Ми сподіваємось, що тепер ви знаєте все про те, як викопати криницю, і успішно реалізуєте цю ціль. Бажаємо успіху!