Якщо ви замислюєтеся над створенням зручностей на дачній ділянці або в приватному будинку, розташованому далеко від централізованої каналізаційної системи, вам слід ознайомитися з обов’язковими нюансами подібних робіт.
Вигрібна яма є чудовим рішенням для утилізації продуктів життєдіяльності людини, проте вимагає обов’язкового виконання санітарних та екологічних норм, щоб уникнути неприємних наслідків. Так, при плануванні локальної каналізації вам для початку знадобиться план ділянки, щоб розрахувати прийнятне розташування конструкції. Місце має бути підібране з урахуванням таких умов:
- найголовніший пункт – не менше 20 метрів від ґрунтових вод та колодязя з питною водою. А якщо у вас на ділянці не глинистий ґрунт, а суглинистий або піщаний, то й усі 50 м;
- відстань від будинку має бути понад 9 метрів;
- від споруд|сусідів має бути не менше 10 метрів;
- від меж власного землеволодіння – від 2х метрів і більше;
- також потрібно враховувати і відстань до газопроводу – не менше 5 метрів.
За наявності невеликої дачної ділянки таке завдання вже досить складне. Але дотримання цих умов запобігатиме можливе зараження питної води, неприємних запахів у будинку та інших проблем.
Вибір типу зливної ями
Залежно від принципу дії, можна розділити зливні ями на
- герметичні або фільтраційні
- і бездонні або накопичувальні.
Бездонні – є ємністю для накопичення нечистот. При цьому рідкі складові просочуються в ґрунт, де проходять природне очищення, а тверді накопичуються в резервуарі та переробляються бактеріями. Такий тип конструкції підходить для не інтенсивного використання, наприклад, до 200 літрів на добу. Це варіант даного будиночка, в який приїжджають тільки на вихідні або може підійти для одного-двох осіб, які постійно проживають в будинку. Мінусом такого типу вигрібної ями буде часта потреба послуг асенізаторів для відкачування накопиченого осаду.
Герметичні системи є поетапною переробкою стоків. Перший етап – це герметична криниця, де збираються стоки та поділяються на дві фракції. Тяжкі осідають на дно колодязя, а легені потрапляють на наступну стадію переробки – у фільтраційний відділ. Тут рідина проходить через фільтраційну подушку та перетікає у резервуар з відкритим доступом до ґрунту. По суті, така система є міні-моделлю централізованої каналізаційної системи в масштабах однієї приватної ділянки. Вона вже дозволяє впоратися з більшим навантаженням і екологічно безпечніша для навколишнього середовища. Також, відкачувати осад потрібно набагато рідше.
Кілька основних правил облаштування вигрібної ями
Крім вибору типу та розташування ями, необхідно продумати і багато технічних моментів, що стосуються самої конструкції.
- Спорудження для очищення стічних вод необхідно обладнати вентиляційною трубою. Вона забезпечить вихід газу, що накопичується внаслідок переробки відходів анаеробними бактеріями.
- Необхідно використовувати труби правильного діаметру та з потрібним ухилом, а також прокладати каналізаційну трубу на глибину більше 120 см, щоб уникнути промерзання взимку
- Важливо продумати доступ до колодязя асенізаторської машини ще на етапі планування. А також не захоплюватися із глибиною колодязя, щоб шланг установки асенізаторів діставав до дна та ефектність очищення не постраждала.
- септик необхідно дезінфікувати спеціальними засобами приблизно 2 рази на рік.
Часто, краще будівництво таких складних конструкцій передати досвідченим фахівцям своєї справи і замовити вигрібну яму під ключ. Це набагато прискорить процес і дасть вам гарантію того, що ви не порушите санітарні норми, а септик прослужить вам довго і без збоїв.