Джерело питної води у приватному будинку чи на дачі є необхідним атрибутом комфортного проживання. Коли немає можливості підключитись до системи централізованого постачання, необхідно здійснити пошук води на ділянці та викопати свердловину. З метою зміцнення її стін найчастіше залучають кільця для колодязя.
Звичайно, допускаються й інші матеріали – камінь, цегла, дерев’яний зруб, пластик. Останній варіант відрізняється підвищеним ризиком протікання. Висота пластикових кіл лише 200 мм. В результаті виходить багато стиків, що підвищує ймовірність течії.Копка колодязів і укладання зрубом: дерево – матеріал дорогий, недовговічний у сирому середовищі, що потребує. Нині його популярність падає. Кладка з каменю або цеглини – трудомісткий процес, що вимагає певних будівельних навичок.
Оптимальним варіантом за ціною, надійністю та простотою монтажу є кільця колодязні із залізобетону. Також зазначимо, що саме їх насамперед рекомендується використовувати за нормами СанПіН. Тому розглянемо докладніше ЗБ-кола для облицювання робочої камери джерела питної води та як їх правильно вибирати. Також приділимо увагу та іншим варіантам.
Колодезні кільця – найкращий варіант для облицювання стін свердловини
Даний матеріал представлений на сайті компанії “ЗемПромБуд” у широкому спектрі. Ми пропонуємо кільця ЗБВ різних діаметрів з рівним краєм та замком (з’єднанням типу “шип-паз”). З їх допомогою будівництво колодязів помітно спрощується та прискорюється. При цьому вартість робіт буде дешевшою, ніж при використанні каменю, дерева або цегли.
Залізобетонні кільця для колодязя
У нас продаються типові стінові кола наступних моделей:
- КС 6-7 – внутрішній діаметр 600 мм, висота – 700 мм, маса – 0,2 т.
- КС 8-7 – 800 мм, 700 мм та 0,3 т відповідно.
- КС 10-9 – найпопулярніший варіант для облаштування горловини джерела питної води, ці бетонні кільця розміри 600 кг.
- КС 15-9 – при висоті 89 см мають діаметр 1,5 метра та важать 1 тонну.
- КС 20-9 – 89 см, 2 м та 1,48 т відповідно.
Кільце колодязне діаметром понад 1 метр частіше використовується для зведення оглядових колекторів та комунікаційних мереж. Залізобетонні кола КС 6-7 та 8-7 застосовуються для ремонту джерел, зокрема, коли потрібне поглиблення до рівня залягання ґрунтових вод.
Крім кілець вам ще знадобиться криничка. Вона використовується для захисту шахти від потрапляння сторонніх предметів. Також рекомендується встановити будиночок на колодязь. Це спеціальний навіс, який виконує не лише декоративну, а й практичну функцію – оберігає вміст свердловини від змішування з атмосферними опадами.
Ми пропонуємо кришки (плити перекриття):
- ПП 8-10 – виріб діаметром 960 мм, висотою 100 мм та масою 0,2 т.
- ПП 10-15 – 1160 мм, 150 мм та 0,25 т відповідно.
- ПП 15-16 – діаметр такої кришки дорівнює 1,7 метра, висота – 16 см, а важить вона 680 кг.
- ПП 20-16 – при висоті 16 см має діаметр 2,2 м та масу 1,28 тонн.
Фахівці рекомендують вибирати кільця залізобетонні для колодязів марки КС 10-9 із замком. Такий варіант універсальний завдяки стикуванню “шип-паз” підвищується герметичність швів, а шахта оберігається від зміщення кіл відносно один одного під дією пливуна. Крім цього, за допомогою замку виробу простіше вирівнювати по вертикалі.
Полімерпіщані збірні кільця
Такі кола виробляються окремими сегментами, тому відомі серед фахівців, як збірні. Виготовляються вони з композитних матеріалів – піску 75% та пластику з барвником 25%. Вкраплення піщаних частинок у матрицю полімеру підвищує ступінь жорсткості виробів та стійкості до дії агресивного середовища. Так само як і бетонне кільце, полімерне коло приєднується до іншого за допомогою замку “шип-паз”. Дані вироби поставляються у трьох видах: гофровані, гладкі та комбіновані.
Щодо експлуатації кола з полімеру бувають обслуговуються і немає. Останній варіант дозволяє здійснювати контроль стану конструкції лише згори (візуальний огляд). Якщо ви вирішили зробити колодязь своїми руками і вибрали полімерно-піщані круги, слід дотримуватись їх комплектності при зведенні свердловини. Типовий набір включає: кришку, основу під неї, конусний перехід, стінову деталь та днище. Зазначимо, що на полімерні кільця колодязні ціна вища, ніж на залізобетонні.
Шахта колодязя з каменю або цегли
Така горловина надійна та довговічна, проте її монтаж украй трудомісткий та тривалий. У порівнянні з камінням та цеглою бетонні кільця коштують дешевше, встановлювати їх простіше та швидше, а за зносостійкістю та міцністю вони нідо не поступаються кладковим матеріалам.
Варто врахувати, що крім купівлі основних складових чимало фінансів знадобиться для придбання цементних сумішей. Якщо ж ви вирішили вирити колодязь і вибрати для обробки стін один з цих варіантів, пам’ятайте, що цегла простіше в монтажі, оскільки камінь відрізняється різнорідністю форми і розміру, тому його потрібно попередньо обсівати. З іншого боку камінь – натуральний, природний матеріал.
Як копати: вручну або екскаватором
Після того, як визначилися з місцем, де копати колодязь, потрібно вибрати правильний метод досягнення поставленої мети. Зробити це можна вручну та екскаватором.
У першому випадку застосовується два алгоритми:
- Викопати спочатку шахту і занурювати туди бетонні кільця по черзі.
- Рити всередині ЗБ-кола, витягуючи ґрунт назовні.
Копати колодязь вручну за першим методом можна тільки коли грунт щільний і не обсипається. Зазначимо також, що другий спосіб більш тривалий за часом, оскільки кільця поступово опускаються вниз, тоді як готову шахту вони занурюються швидше.
Якщо вибрати копання екскаватором, слід пам’ятати, що глибина джерела води обмежиться довжиною стріли спецтехніки. Оскільки ківш у неї великий, буде викопано великий котлован, засипати який після установки ЗБ-кілець доведеться витягнутою землею. Внаслідок задіяння екскаватора перемішуються ґрунтові шари, може знизитися рівень підземних вод, наноситься шкода навколишньої території, а ґрунт навколо встановлених кіл буде пухкий і нестійкий, тому вони можуть зрушити відносно один одного.
Ще один аспект – коли копати колодязь? Робити це найкраще восени, тому що рівень ґрунтових вод у цей час найнижчий. Детальніше дізнатися про копку джерел води та ЗБ-кільцях для них ви можете у фахівців компанії “ЗемПромБуд”.
Телефонуйте нам сьогодні!