Для користування водою з власного колодязя слід уважно вибирати місце споруди. Зазвичай колодязі споруджують на піднесеному місці, оскільки внизу є небезпека його затоплення поверхневими водами. Також колодязь не радять будувати біля річок через можливе і коливання рівня ґрунтових вод. Не можна споруджувати колодязь поруч із джерелами забруднення.
Водночас це лише один бік проблеми, пов’язаної з вибором місця для колодязя. Вода, на жаль, не завжди буває у потрібному місці та у необхідній кількості. Водоносні шари часто залягають як справжній «шаровий пиріг». Буває, що водоносні зони чергуються з безводними.
Тому облаштування колодязя починається з розвідки. Найпростіший спосіб з’ясувати всі обставини, пов’язані з водою, — запитати місцевих жителів: яка глибина колодязів, чи достатньо в них води, яка якість води. Якщо таке опитування дає інформацію про значні відмінності в глибині та продуктивності колодязів чи ділянку часто змінювало власників (а причиною могла бути саме відсутність води) — найкраще ще перед покупкою дільниці уточнити, чи будуть труднощі з водою. Для цього доведеться провести необхідні дослідження.
Якщо ви хочете купити ділянку на необжитій території, де немає готових джерел води, попередню оцінку наявності на ній води можна зробити, ознайомившись із рельєфом та переконавшись у наявності рослин (так званих індикаторів), наприклад брусниці, вересу, конюшини, берези, ялини чи сосни. Рослини-індикатори допомагають визначити глибину залягання водяного шару. Різні їхні види зростають у різних місцях, де вода знаходиться на певних глибинах. Щоб уникнути помилок, варто уважно до них придивитися. Вони повинні зростати великими групами, бути великими і розкидати у віці. В іншому випадку їхня присутність може свідчити не про наявність води, а про те, що вони були висаджені тут людиною або випадково поселялися, отже, зросли не внаслідок природного відбору.
ДЕ МОЖУТЬ БУТИ ПРОБЛЕМИ З ВОДОЮ
Води зазвичай мало:
- на гористих та горбистих ділянках;
- поблизу річок, з боку крутішого берега;
- поряд із джерелами, артезіанськими джерелами та ставками;
- в районі кар’єрів та великих водозаборів;
- там, де присутні скупчення акації та бука.
Вода найчастіше має низьку якість:
- на осушених болотистих місцевостях;
- з боку нижчого берега річки.