Щоб проживання у власному котеджі було комфортним, потрібна якісна каналізація для приватного будинку, яка стабільно та ефективно функціонуватиме. Дійсно, від роботи системи водовідведення багато в чому залежить ступінь зручності постійного перебування людей у приміщенні. Побутова автономна каналізаційна мережа споруджується дуже просто, не потребує особливих матеріальних та тимчасових витрат. Головні аспекти – правильне укладання трубопроводу та коректний пристрій септика.
Очисні споруди для приватного будинку – це:
- Розведення труб всередині будівлі – підключення до очисної мережі всіх об’єктів.
- Зовнішня каналізація – магістраль, якою відходи потраплятимуть у відстійник.
- Вигрібна криниця – септик або яма, в якій нечистоти зберігаються, відстоюються та очищаються.
Внутрішнє розведення дозволяє з’єднати в одну систему всі побутові агрегати, які використовуються мешканцями: санвузол, ванну, умивальник, кухонну мийку, пральну машину та інше обладнання. Монтаж трубопроводу всередині котеджу супроводжується кількома нюансами, яких ми рекомендуємо дотримуватись. Зокрема це стосується ухилу. Оскільки автономна очисна система працює за принципом самопливу, потрібно створити всі умови для того, щоб рідкі побутові відходи безперешкодно транспортувалися зливною магістралі до вигрібної ями (септика).
Виконуючи монтаж каналізації у приватному будинку, слід встановити на патрубки кухонної мийки та посудомийної машини спеціальні фільтри, що вловлюють жир. Унітаз зі стояком з’єднується лише за допомогою труби Dn 100 мм. Виведення назовні рекомендується робити в стіні, яка найближче розташовується до вигрібної криниці. Для котеджів з двома та більше поверхами стояки монтуються з труб діаметром 100-110 мм та оснащуються лючками для прочищення.
Що стосується кута нахилу, то для невеликих виробів Dn 50-80 мм достатньо ухилу 3 см на кожен метр довжини, для 100-100 мм – 2 см, для 160 мм – 0,8 см і для 200 мм – 0,7 см. її буде вищим.
Зовнішня каналізація приватного будинку
Зовнішня мережа забезпечує транспортування ЗПВ у відстійник. Зазначимо, що прокладка каналізації від котеджу для септика виконується по прямій лінії на глибині 40-80 см. Тому слід заздалегідь подбати, щоб по дорозі зливної магістралі не виявилося господарських споруд, басейну, декоративної водойми, дерев та інших перешкод. Звичайно, у безвихідних ситуаціях можна укласти труби для зовнішньої каналізації з відведеннями та відгалуженнями, але ефективність її функціонування в цьому випадку, можливо, знизиться.
Кут нахилу для зовнішньої мережі скидання ЗПВ зберігається такий самий, як і для внутрішньої. Чому важливо правильно витримати рівень ухилу? Стоки та нечистоти насправді є забрудненою водою. Однак вони можуть включати до складу сторонні предмети, великі тверді частинки, жирові суспензії та інші домішки.
Якщо система каналізації в приватному будинку прокладена під малим кутом, вміст відходів може залишатися в ній. Коли нахил більше за потрібне, сторонні частинки теж застрягнуть. Причиною цього стане швидкий потік води. Рідина пронесеться по нахиленому трубопроводу і зможе стягнути тверді предмети, оскільки інтенсивність її потоку буде більше, ніж швидкість руху домішок. В результаті сторонні структури не потраплятимуть у септик з бетонних кілець, а залишаться в системі, що може призвести до її засмічення.
Для прокладання зовнішньої каналізації найчастіше задіяні гладкі або гофровані труби з полімерних матеріалів: ПВХ, поліпропілену, поліетилену. Рідше застосовуються азбестоцементні та чавунні вироби.
Етапи організації автономної каналізації:
- Земляні роботи – копається траншея, глибина якої на 10-20 см нижче за межу замерзання ґрунту. Якщо клімат холодний, знадобиться утеплення магістралі. Рекомендована ширина траншеї для трубопроводу Dn 110 мм – 60 см, а глибина – на 10 см більше запроектованої (використовується для генерації подушки, що амортизує).
- Укладання та складання. Зливна магістраль монтується за напрямком від виходу з фундаменту до септика. Трубопровід спочатку прокладаються вздовж траншеї на поверхні ділянки. При цьому з’єднувальні розтруби розташовуються в протилежному напрямку течії стоків. Труби по черзі вставляються в них, але не до упору, а із зазором 1 см. Це допоможе уникнути деформації системи. Якщо потрібно повернути магістраль, чи використовуються відводи з кутом 15? або 30?. Перпендикулярні трійники (90?) не можна використовувати. Щоб було доступне прочищення каналізації, залишають ревізійні колодязі.
- Зворотне засипання. Попередньо рекомендується перевірити кут нахилу та герметичність з’єднання труб. Перші 10-15 см траншеї рекомендується засипати піском. При цьому по краях магістралі потрібно виконати трамбування. Однак ущільнювати пісок безпосередньо над трубою заборонено. Далі можна засипати ґрунтом, в якому немає великого каміння.
Коли магістраль укладена, можна розпочинати будівництво каналізаційних колодязів. Незалежно від того, зливний колектор у вас або септик, ціна якого вище, котлован під ємність для нечистот слід вирити заздалегідь. Під час монтажу рекомендується використовувати бетонні кола для каналізації. Вони зносостійкі та практичні, швидко укладаються та коштують недорого.
Кладці для каналізації: які бувають?
Відстійник є ключовим елементом очищення стічних вод, оскільки від його якості та надійності залежить комфортність та ефективність експлуатації системи. Сьогодні використовується два види резервуарів: вигрібна яма (Київ) та септик без дна. Вони відрізняються за ціною та ступенем очищення побутових відходів.
Вигрібна яма
Класичний варіант, який є скоріше сховищем для стоків, ніж очисною спорудою. Монтаж каналізаційного колодязя такого типу здійснюється з різних матеріалів: цегли, пластикових ємностей, ЖБ-кіл. В даному випадку важливо забезпечити герметичність стиків та залити бетоном дно, оскільки ЗПВ довго зберігаються в резервуарі до моменту викачування асенізатором. Попадання неочищених стоків у навколишнє середовище спричинить забруднення ґрунту та ґрунтових вод. Розрахунок вигрібної ями здійснюється з урахуванням кількості користувачів, добової витрати води та періодичності викачування стоків.
Септик із фільтруючим колодязем
Дана споруда дозволяє реалізувати сучасний, технологічний підхід до збирання та утилізації нечистот. Такі каналізаційні колодязі складаються із двох частин, встановлених послідовно. У першому резервуарі ЗПВ відстоюються, поділяючись на суспензії, тверді частинки та воду. Домішки осідають, а рідина переливною трубою перетікає в другу ємність, облаштовану за принципом фільтраційного елемента.
Якщо в першому резервуарі дно герметичне, то в другому – вимощене щебенем, через який рідина очищається і надходить у ґрунт. Оптимальним варіантом для зведення септика є залізобетонні кільця під каналізацію. Замовити їх ви можете у компанії “ЗемПромБуд”.
Будівництво каналізації у приватному будинку: ціна на встановлення
Вартість організації системи очищення стічних вод обумовлюється спектром будівельних матеріалів, складністю монтажних робіт, віддаленістю об’єкта від міста, а також обсягом септика, довжиною трубопроводу, кількістю сантехніки, що підключається.
Якісний пристрій дренажного колодязя та зливної магістралі пропонує наша компанія. Ми працюємо відповідально та надійно. Нами пропонується сучасна автономна каналізація, ціна якої формується індивідуально кожному за клієнта.
Звертайтесь у “ЗемПромБуд”!