У проект котеджу поряд з іншими інженерними комунікаціями обов’язково закладається автономна каналізація та очисні споруди. Вони потрібні для комфортного проживання за містом за умови відсутності централізованої системи водовідведення. Найпростішим і найдоступнішим варіантом в даному випадку є каналізація з бетонних кілець, підведення стоків до якої здійснюється за допомогою пластикових труб. Щоб реалізувати такий проект найчастіше наймають спеціалістів. Хоча насправді при грамотному підході влаштування каналізації в приватному будинку своїми руками нічим у результаті не поступається роботі професіоналів. Для цього потрібно знати аспекти вибору матеріалів, розібратися у схемі підключення, а також правильно організувати внутрішні та зовнішні мережі.
Каналізація в приватному будинку – як вибрати очисну систему
Орієнтуємося в даному випадку на тип обладнання, його розташування та умови його експлуатації. Наприклад, установка септика здійснюється в нижній частині ділянки, завдяки цьому природний рельєф можна використовувати для ухилу. Це спростить роботу та дозволить заощадити кошти, оскільки не знадобиться купувати додаткові атрибути та труби для каналізації.
Які ще фактори впливають на вибір:
- Щодня кількість стоків. Цей параметр обумовлює необхідну пропускну здатність очисних споруд. Чим більший обсяг стоків, тим більшого діаметра слід вибирати труби та кільця для каналізації. Цей фактор визначається кількістю людей, що постійно перебувають у будинку, типом і кількістю сантехніки.
- Періодичність використання. У випадку, коли вам потрібна прокладка каналізації для дачного будиночка, де ви буваєте сезонно, немає сенсу купувати високотехнологічне обладнання та дорогі бактерії для переробки відходів – мікроорганізми просто загинуть без харчування.
- Тип ґрунту та положення підземних вод. Зокрема, якщо на вашій ділянці глина, яка вкрай погано вбирає та пропускає вологу, встановлення каналізації, а саме функціонування септика, може бути утруднено, тому що очищеної рідини не буде куди дренувати. Аналогічна ситуація з підвищеним рівнем ґрунтових вод.
- Можливість підключення до електромережі. Чинник відіграє ключову роль, якщо ви плануєте зробити каналізацію в приватному будинку з очисною станцією аеробного типу.
- Фінансові можливості. Бюджет, який ви готові витратити на побудову септика в будинку, багато в чому визначає, які матеріали вибрати та наскільки складний монтаж виконувати.
Система каналізації для приватного будинку
Схема підключення цього обладнання включає два взаємопов’язані елементи – зовнішню та внутрішню систему водовідведення. У першому випадку мається на увазі частина, розташована за межами будинку. До зовнішньої схеми відноситься трубопровід і септик, якщо підключення до централізованого каналу неможливе. Внутрішня – це сполучна конструкція, що зв’язує в єдину систему відведення всіх сантехнічних вузлів.
Що стосується зовнішніх мереж, то на відміну від холодноводних, вони не потребують утеплення. Рідина проходить трубами без застою, тому вони більшу частину доби стоять порожні. Крім цього стоки випливають із будинку з температурою близько +15 градусів. Навіть у сильні морози через коротку відстань до септика (5-15 метрів) вони не встигнуть замерзнути.
Декілька рекомендацій, як правильно зробити каналізацію. Прокладати труби потрібно на 0,5 м вище межі промерзання ґрунту. Слід витримувати нахил 1,5 см/м (min 0,8 см/м) – для пластикових труб та 3 см/м (min 1,5 см/м) – для азбестових. Таким чином, стоки самостійно рухатимуться до септика.
Що стосується внутрішньобудинкових мереж, то верхню частину стояка потрібно піднімати над покрівлею мінімум на 50 см. Сантехніка розташовується не далі, ніж за 3 метри від стояка, а унітаз – в 1 м, і він підключається першим через трубу діаметром не менше 100 мм. Ділянки трубопроводу довжиною від 3 м повинні мати діаметр щонайменше 70 мм, а від 5 метрів – мінімум 100 мм.
Побудова септика – використовуємо бетонні кільця для каналізації
Сховищем для стічних вод найчастіше виступає спеціально обладнана вигрібна яма. Найпростіше спорудити її використовуючи каналізаційні кільця для септика. Після підготовки ями кола укладаються один на одного, герметизуються, після чого організовується підведення стоків. Першим рекомендується укладати бетонне коло з дном (КСД). Він захистить довкілля від забруднення стічних вод.
Як бачите, каналізація під ключ своїми руками, що включає трубопровід і септик з кілець – цілком можливе завдання для будь-якого власника. Однак, якщо ви сумніваєтеся у своїх силах – звертайтеся до фахівців компанії “ЗемПромБуд”.